Na Slovensku platí od začiatku víkendu lockdown, prináša niektoré obmedzenia a mnohé výnimky, ktoré aj tak neznižujú mobilitu. Chaty, hotely, apartmány, po vytvorení akejsi rodinnej „bubliny“ bude možné ísť aj sem. Zároveň fungovať budú lyžiarske strediská, samozrejme za prísnejších opatrení. Toto sa obhajuje tým, že pre imunitu je športovanie a pohyb na čerstvom vzduchu nutné. To je síce nepopierateľné, ale spomínanú mobilitu to tiež neznižuje.
Stále sa vsádza na zodpovednosť ľudí, no máme overené, že tá až tak nefunguje. Premiér lockdown neuniesol a stiahol sa, samozrejme popri tom ako bol v úzadí stihol naložiť svojmu koaličnému partnerovi Sulíkovi. Ten už na toto celé vôbec nereagoval. Zlé vzťahy sú zvýraznené tým, že nové opatrenia prišiel prezentovať len minister zdravotníctva Krajči. No ten nie je celkom spokojný s tým, čo sa na Slovensku prijalo.
Návrhy odborníkov a epidemiológov boli oveľa prísnejšie a lyžiarske centrá, či apartmány a chaty v nich neboli. Cieľ bol zásadne jasný, znížiť čo najviac mobilitu ľudí. S týmto súhlasil aj minister zdravotníctva Krajči, ktorý pôvodne navrhoval prísnejšie opatrenia. Koalícia si zas pretlačila svoje a zas sme nedokázali prijať názor ľudí, ktorí vedia o tom o niečo viac, než politici.
Celý lockdown je vraj akýsi kompromis. V čase, keď máme zložitú situáciu sa ešte snažia hľadať kompromisy. Nevyhovieme každému, no situácia je iná, než zvyčajne. Mnoho ľudí nedokáže dodržiavať ani tie základné opatrenia a v tomto prípade kompromis nemôže existovať. Môže sa stať to, že takýto lockdown nebude taký efektívny ako mohol byť. Odborníci a minister zdravotníctva presadzujú z odborného pohľadu jedno a do toho sa politicky zasiahne iné.
Potvrdzujú sa slová ministra zdravotníctva Krajčiho, že do opatrení sa politicky zasahuje. Tak to aj vyzerá, v kombinácii s nezodpovednosťou to nie je v poriadku. Rovnako nie je v poriadku ani to, že nepopulárnejšie opatrenia nešiel verejnosti prezentovať samotný premiér. Ten je od začiatku týždňa urazený, plošné testovanie nepretlačil, nedokázal ustáť to, že bude lockdown. Neviem či by sa mal takto premiér správať.
Všetko stojí na zodpovednosti a tú sme na Slovensku neustáli. Prísne opatrenia, ktoré sú označované ako panika z jari a ktoré nám výrazne pomohli sú asi jediným spôsobom ako si pomôcť. Na množstvo ľudí sa spoľahnúť nedá, veď nedokážeme rešpektovať jednoduché opatrenia. To potvrdil aj premiér, keby sme dôsledne dodržiavali aj to málo opatrení, táto situácia tu nemusela byť. Zároveň, keby politici počúvali viac odborníkov v čase, keď bolo viditeľné, že zodpovednosť ľudí nie je na dostatočnej úrovni, tiež sme sa mohli tomuto celému vyhnúť.
Lockdown, ktorý je kompromis a ktorý obišiel názory odborníkov. Nie je s ním spokojný ani minister zdravotníctva a zároveň sa netuší ako prísne sa budú kontrolovať nové opatrenia. Zrejme to bude nutné vziať prísnejšie, pretože nie sme dostatočne zodpovední. V okolitých krajinách, kde sú rôzne formy lockdownu dochádza aj k prísnym kontrolám a to je zrejme spôsob ako Slovensku pomôcť, celú situáciu o niečo viac kontrolovať a zlepšovať.
Čítajte aj:
Premiér predstavil opatrenia, bude lockdown, klasicky sa pustil do Sulíka a prezidentky
foto ilustračné
Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

