Tento článok nie je o kritike, je to o pohľade ľudí na situáciu a na snahy o riešenie situácie na Slovensku. Čo sa deje a ako to vyzerá nepriaznivo vplýva na mnohých a rovnako aj istý chaos, ktorý sa akosi popri tom všetkom vnáša do rôznych opatrení, ktoré na Slovensku máme. Povedzme, že všetkým ide o jedno, o dobro Slovenska a zdravie Slovákov, len niekedy sa dopracovať k úspešnému cieľu a zároveň vyhovieť všetkým nie je možné.
To zisťuje aj premiér Matovič, ktorý vyhlásil boj proti koronavírusu. Mnohí hovoria, že neskoro, kritizujú, postup a prijímanie nových opatrení. Aj majú prečo, pretože sme v čase, keď bol relatívny pokoj a situáciu sme mohli ešte viac stabilizovať, začali robiť výrazne nelogické kroky, ktoré vyústili do dnešných dní, kedy denne pribúdajú stovky nových prípadov ochorenia COVID- 19. Za toto sa premiér Matovič môže hnevať aj na seba, aj na tým ľudí, ktorí mu mali radiť. Slová „ja som len hlavný hygienik...“ nemali mať miesto a aj hlavný hygienik by mal prevziať svoju dávku zodpovednosti za aktuálny stav.
Keď už sa situácia na Slovensku zvrhla a začal o tom hovoriť už aj minister zdravotníctva Krajči, sa premiér Matovič odhodlal prevziať boj proti koronavírusu. Akoby sa nepriamo ukázalo, že nikto iný to nezvládal? Prístup k tejto problematike bol nevýrazný. Vzal si boj za svoje a všetci vedeli, že budú opatrenia. Mnohí začali chápať, že situácia si to vyžaduje a aj keď to nebude príjemné, ochranu života musíme povýšiť nad všetko. Premiérovi sa zas pretlačili emócie a žiadal rázne opatrenia.
Prešlo niekoľko dní, zasadali epidemiológovia a ľudia sa začali búriť. Na Slovensku neexistuje plán podpory pre tých, ktorí by zas zostali bez práce. Verejné financie to nedokážu všetko vyriešiť, no neviem či následne dokážeme vyriešiť záchranu zdravotníctva. Každopádne premiér pod tlakom rôznych ľudí povolil. V poriadku, ak by sa postupne neprinášal chaos rôznymi vyjadreniami. Potrebujeme konzistentný názor, jasné pravidlá a žiaľ, situáciu sme si pokazili, preto musíme chápať, že zdravie ľudí sa musí zachraňovať. Musí, aj keď sa nemuselo, keby sme sa mesiace predtým správali inak. To je už druhý príbeh.
Vznikol istý chaos a bolo vidieť, že tá neoblomnosť premiéra, ktorou sa pýšil chvíľku na tlačovej konferencii boli asi len nahromadené nervy, ktoré museli ísť von. Napriek tomu ľudia, presne tí, čo majú čas sledovať tlačové konferencie a iné príhovory, jeho slová pochytili. Odrazu mali byť veci po rôznych tlakoch o niečo inak. Z pozície premiéra sú nutné jasnejšie vyjadrenia a predovšetkým držanie slova. Okrem toho nastala nepochopiteľná panika s núdzovým stavom.
Núdzový stav platí pre celé Slovensko, pre bežných ľudí to neznamená nič a keby sa o tom stále nehovorilo, nikto by si nič nevšimol. Je to len príprava pre štát, aby vedel v prípade nutnosti lepšie konať a využívať bez naťahovania času mnohé prostriedky. Je to zas logický výsledok toho, čo sa na Slovensku deje. Slováci musia pochopiť, že situácia je vážna aj napriek tomu, že sa dlhé týždne ku všetkému pristupovalo akoby sa nič nedialo. Nie je mi jasné, čo si všetci tí, čo mali začať pracovať v čase, keď zas začínalo byť viac nových prípadov mysleli a čo robili. Nejaká zodpovednosť by tam mala byť. Okrem prístupu, ktorý bol o ničom sme začali mať problémy aj s ľuďmi, ktorí po vzore prístupu ľudí, čo mali držať všetkých v strehu, prestali byť ostražití a zodpovední.
Rôzne dezinformácie, zľahčovanie situácie nám nepomohli a všetci tí, ktorí sa podieľali na šírení týchto hlúpostí sú spoluzodpovední za tento stav. Koronavírus a ochorenie COVID- 19 je vážna záležitosť, no začali sme si to uvedomovať až teraz. Do budúcna sa musíme vyhnúť chaosu pri opatreniach, stáť si za svojim, premiér hovorí, že musíme všetci zabrať, áno, musíme zabrať zodpovednosťou a hoci to nie je ľahké, musí zabrať premiér aj so svojim týmom odborníkov a držať nutné opatrenia, ktoré potrebujeme, pretože sme si začali myslieť, že druhá vlna koronavírusu sa nás týkať nebude. Premiér je v zložitej situácii, Slovensko je v zložitej situácii a je len na nás ako to zvládneme. Kým sa začne situácia stabilizovať prejde ešte istý čas, preto zaberme, aby zostalo lepšie.
Čítajte aj:
foto ilustračné
Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku


