Dnes je 15.11.2020

Odborníci asi nie sú, možno nextime, za všetko dobré môžu antigénové testy, skvelý nápad premiéra a mať iný názor je problém

Nadpis tohto článku mal vystihnúť väčšinu vecí, ktorú sme tento týždeň videli. Antigénové testy a momenty, kedy si premiér neuveriteľne uveril a dokázal sa vyhádať s odborníkmi.

Ak by to nebola téma vážna, možno by sa o nej dalo písať aj mierne odľahčene, no situácia s koronavírusom na Slovensku nie je stále dobrá a to ani po aplikovaní všelieku, ktorým boli antigénové testy a niekoľko testovaní celého Slovenska. Áno, všetci tí, ktorí aktuálne chytáte amok nad touto vetou, je nepopierateľné, že týmto sa „vyradilo z obehu“ množstvo infekčných ľudí. Napriek tomu, prichádza na slová všetkých tých, ktorí povedali, že tieto testy nie sú finálnym riešením koronavírusu.

Samotné plošné testovanie spochybnilo len veľmi málo ľudí, otázne boli predovšetkým formy komunikácie s verejnosťou a samosprávami, ktoré boli hodené do nápadu premiéra a za málo dní dokázali upliesť... dobrý výsledok. Presne ten dobrý výsledok, ktorým sa premiér tak stále chváli a ukazuje aký je geniálny, tento syndróm ochrancu Slovenska už prehnal a zas si rozhádal aj svojich koaličných partnerov.

Ak sa vás niekto opýta, že čo môže za všetko dobré čo sa udialo, budú to antigénové testy. Tento dobrý nástroj bol označený za všeliek, len bez toho, aby sme dokázali prečítať príbalový leták a zistiť tak napríklad, že by sa mali robiť pri teplote približne 15 stupňov. Čo  až tak v tomto ročnom čase už nebolo možné vo vonkajších priestoroch zvládnuť. Napriek tomu nevadí, zo všetkého sa dá vyrozprávať a všetci tí, ktorí si dovolili mať iný názor, hoci s vedeckým podtextom, tak sú problémisti. Tento nebezpečný postoj začal mať premiér čoraz výraznejší a nie je to v poriadku.

V poriadku nie je ani to, že premiér spochybňuje uznávaných vedcov, lekárov, analytikov, ktorí hovorili, že onetime bude testovanie, no nextime musíme stále mať rôzne opatrenia a nie je to riešenie celej situácie. Nemáme jasné čo ďalej, len stále vidíme premiéra ako sa chváli. Chváli sa sám. Prezentuje jedinečnosť svojho nápadu, ktorý realizovali pod hrozbou rôznych obmedzení iní ľudia. Napriek tomu, treba povedať, že táto akcia mala svoj prínos, no nie som si istý, či sme dokázali správne vziať výsledky celého plošného testovania.

Keďže nie je čas rozmýšľať čo ďalej a je nutné sa hádať s poslancami SaS, vedcami, či lekármi, písať statusy na sociálne siete a iné nutnosti, prišlo sa tento týždeň s nápadom, že ak chceme uvoľniť opatrenia, plošné testovanie budú zabezpečovať všetci tí, ktorí majú teraz svoje prevádzky obmedzené. S tým, že štát dodá testy (asi ich máme ešte dosť), policajta, či vojaka a zdravotníkov, priestory, administratívu a celé testovanie zabezpečia všetci tí, ktorí chcú, aby ich prevádzky fungovali bez obmedzení. Na vlastné náklady.

Zrejme sa narýchlo nedokázalo nič lepšie vymyslieť a tak boli mnohí ľudia, ktorí čakali riešenie postavení pred zvláštnu vec. Rovnako aj všetci ľudia, ktorí by mali byť takto prazvláštne testovaní. Je mi jasné, že zo strany všetkých, ktorí majú odpracované dve až tri testovacie víkendy už nie je optimizmus na ďalšie testovanie a tak premiér hľadá rôzne možnosti. Okrem toho stále netušíme ktorí odborníci boli pri Matovičovom nápade plošného testovanie a s kým to konzultoval. Premiér toto všetko odmietol prezradiť, možno nextime. Dôveryhodné to nie je.

Nervozita narastala a tak sa premiér pustil do koaličných partnerov zo SaS, tento Matovičov bleskozvod zas poslúžil, priebežne sa menia ľudia, ktorí si dovolia mať iný názor, prípadne ho kritizovať. Okrem toho stále vidíme to, ako premiér tvrdí, že situácia na Slovensku síce nie je dobrá, ale sa zlepšuje. Tisíce nových prípadov denne hovoria niečo iné a premiér by si mal uvedomiť, že ak to stále dookola bude hovoriť, nemusí to byť hneď pravda. Napriek tomu to istý čas skúša. Ktovie dokedy nás to bude baviť. Napriek tomu je to jasné, ak sa priebežne situácia stabilizovala, mohla za to predovšetkým znížená mobilita ľudí, potvrdili to aj odborníci, ktorí majú diplom a znalosti. Teraz je situácia nebezpečnejšia a bludy o tom ako si ideme užívať pôžitky nie sú dobré. Ľudia si pošomrú, ale ešte trpezlivo majú poslušnosť. Len dokedy to tak bude. Nezbláznime sa z divných tlačových konferencií, držme sa čo najviac mimo, nosme stále rúška, dezinfekciu a nezabúdajme na zodpovednosť.

Čítajte aj:

Odborníci sa nepočúvajú, politické rozhodnutia nemusia byť dobré

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
15. 11. 2020


comments powered by Disqus