Na Slovensku sa stále zadlžujeme a to pomerne výrazne. Rozpočet sa zmenil, minister financií a rezort financií vymyslel viac peňazí, oficiálne sa hovorí o tom, že tieto financie chcú dávať ľuďom ako štátnu pomoc. Presne tú štátnu pomoc, ktorá niekoľko mesiacov nie je z rôznych dôvodov a to od neschopnosti, až po hádky, ktoré sú aj naďalej, pretože s týmto zadlžovaním sa nedá len tak súhlasiť. Napriek tomu tento zákon prešiel.
Kto nesúhlasil, ten nechcel pomôcť ľuďom? Takáto stratégia sa vytvorila na presadenie miliárd eur navyše, ktoré nemusí byť v poriadku. Máme riešenie na to, ako budeme v budúcnosti riešiť tento dlh? Prečo sa rieši pomoc pre ľudí až teraz, ak sa uvoľňujú opatrenia a nebolo možné riešiť pomoc skôr? Zásadných otázok je omnoho viac a zároveň je otázne, prečo mesiace neprechádzal odškodňovací zákon, ktorý presadzoval Sulík.
Tento odškodňovací zákon neprejde ani teraz, tvorí sa zrejme niečo iné, vzal si to na starosť samotný minister financií Matovič. Kým on tvorí a presadzuje svoje nápady, tak ľudia stále očakávajú, či sa štát ešte dokáže o niekoho postarať, pretože ako som už písal v jednom článku, kto rýchlo dáva, ten dvakrát dáva, ale asi nie na Slovensku. Tam je zásadný problém a okrem toho už tieto neustále hádky nikoho nebavia.
Všetko sa vždy robilo veľmi alibisticky, presne tak, aby sa nemusela vyplácať štátna pomoc a ak sa aj nejaká objavila, tak sa aj vracala naspäť štátu a nie preto, že by podnikatelia podvádzali, ale preto, že pochybili úrady. Napriek tomu sa na ministerstvách dokážu tváriť, že všetko je v poriadku a ľuďom sa pomáha. Asi to nebude až taká pravda a okrem toho, že štátna pomoc nepostačuje, tak si túto krajinu neuveriteľne zadlžujeme.
Dá sa rozdávať len vtedy ak bude dlh? Musí sa koalícia stále hádať a to o všetkom? Na finančnú pomoc sa dávno mohli a mali začať využívať európske financie, ktoré sa schvaľovali veľmi rýchlo, aby pomoc bola efektívna. V Európskej únii to pochopili, jeden členský štát menom Slovensko a jeho vedenie to doteraz nepochopili, skôr sa stále zaoberajú sebou a svojimi problémami.
Sami sebou sa koalícia zaoberá už niekoľko mesiacov, medzitým sa musia riešiť mnohé funkčné veci, no ukazuje sa, že na to krikľúni zo sociálnych sietí veľmi nemajú. Odškodňovací zákon nie je v platnosti, miliardy eur, obrovský dlh Slovenska a ešte ďalšie financie, chcú použiť na odškodňovanie. Málokto vie ako sa použili peniaze na štátnu pomoc doteraz, keď je potvrdené, že štátna pomoc Slovenska je zvláštna.
Miliardy, ktoré pôjdu ktovie kde a ľudia, ktorí stále čakajú, že sa im finančne pomôže. O rýchlosti a efektivite sa hovoriť nedá, koalícia mala svoj spor, Slovensko bude musieť vyriešiť ako sa bude znižovať verejný dlh. DPH a jeho zvyšovanie, to bude zrejme prostriedok na riešenie nesprávnych rozhodnutí, ktoré majú hodnotu miliardy eur a akosi sa ich efekt neprejavuje. Medzitým existuje krajina Slovensko.
Čítajte aj:
Slovensko môže mať problém s verejnými financiami, kde sú miliardy eur?
foto ilustračné
Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

