Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie, táto doslova miliónová akcia má pomôcť, no stále nám politici posúvajú pocit, že má ísť o riešenie celej situácie. Nie je to riešenie, je to len prostriedok, ktorý má skúsiť vyradiť infekčných ľudí do domácej karantény. O tom, že tieto testy majú isté nepresnosti sa hovorilo už veľa, traja z desiatich testovaných nemusia byť vyhodnotení správne.
O to viac je nebezpečnejšie označovať toto testovanie ako riešenie problému menom koronavírus. Nemalý problém je aj fakt, že Slovensku chýba vízia čo potom. Aj minulotýždňové zasadnutie pandemickej komisie skončilo tak, že sa urobili opatrenia len na týždeň. Následne prišiel nápad, že všetci tí, ktorí budú mať negatívny antigénový test zo strany štátu budú fungovať o niečo voľnejšie a budú môcť ísť do rôznych obchodov. Nezabúdajme na fakt, že antigénové testy majú spomínanú chybovosť a nemusia označiť infekčnú osobu správne.
Toto je slabá vízia budúcnosti a rovnako je slabá vízia aj v prípade opatrení na hraniciach, kde nerobíme už nejaký čas vôbec nič. Ak neurobíme na hraniciach žiadne opatrenie, môžeme takéto plošné testovania robiť aj každý týždeň. Situácia na hraniciach v takomto stave ako je, zabezpečí, že plošné testovanie sa minie účinkom a pôjde o zaručene vyhodené milióny eur. Takisto je nutné do budúcnosti začať komunikovať inak a ľudom otvorene povedať, že obmedzenia a opatrenia tu budú s nami ešte poriadne dlhý čas.
Naplno sme sa zameriavali na plošné testovanie a zabudli sme čo bude potom. Premiér, minister obrany a iní naplno viedli boj proti koronavírusu, názorom niektorých odborníkov, ktorých pozvala do prezidentského paláca prezidentka Zuzana Čaputová a zároveň premiér vedie istý boj s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá sa v tejto situácii snaží správať stále diplomaticky, no hľadá logiku v riešeniach. Nebojí sa osloviť rôznych odborníkov, no ich slovo stále nikto nepočúva.
Odborníci nie sú zrejme tak komunikačne a argumentačné odolní, aby prekričali rôznych politikov, ktorí majú síce dar reči, ale dar logiky zmizol. Odborníci nemali doteraz zásadnú oporu, no teraz ju zrejme našli u prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá komunikuje síce priamo, no stále s istou citlivosťou, aby rozdielne názory s premiérom Matovičom neboli také výrazné.
Na Slovensku je stále neistota, prvá vlna bola zvládnutá dobre, no pri prvej vlne sme nasadili pomerne rýchlo rôzne opatrenia. Pri druhej vlne to už bolo celé rozpačité a komunikácia bola zlá. Pritom nebolo treba vymýšľať nič nové, veď my sme mali reálne riešenie, ktoré stačilo aplikovať do reálnej situácie. Nestalo sa to tak a ani vízia pokračovania rôznych opatrení ešte nie je. Namiesto toho počúvame len samé politické reči, ktoré nevedú k riešeniam, na mnohé otázky sa odpoveď nepozná a nevedia ich zodpovedať ani samotní politici.
Tak sa stane, že minister zdravotníctva s úsmevom povie, že všetkému teraz velí armáda, pritom jeho rezort je zásadný nie len v tejto situácii. Nie je možné, aby sa takto minister zdravotníctva správal a aby takto rezignovane konštatoval. Individuálna akcia premiéra Matoviča, do ktorej namočil všetky samosprávy je tento víkend, samosprávy sa zo všetkých síl postarajú o to, aby všetko bolo bezpečné a logické. Ľudia sa svojou zodpovednosťou tiež musia pričiniť, aby všetko prebehlo dobre a bezpečne. Treba myslieť na to, že plošné testovanie nie je riešenie celého problému. Premiér Matovič by si mal vziať ceruzku, papier, odborníkov a začať si zapisovať čo treba robiť, aby Slovensko malo víziu aké opatrenia treba po testovaní a ako urobiť to, že na Slovensku bude môcť byť aj dobre.
Čítajte aj:
Lockdown nie je, máme zákaz vychádzania, no lockdown môže stále prísť po plošnom testovaní
foto aktuality.sk
Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

