Koronavírus nabral na Slovensku na sile. O zodpovednosti ľudí, zodpovednosti politikov sa hovorilo už mnoho. Situácia sa podcenila a v čase, keď sa malo začať zaberať s opatreniami, no vtedy sme sa tešili z toho, ako sme to zvládli v prvej vlne. Ľudia považovali koronavírus za vybavenú záležitosť a rôzni konšpirátori prevládali svojim zvráteným názorom, kde hovorili o škodlivosti rúšok a podceňovali koronavírus.
Nadobudol sa pocit, že je to len obyčajná chrípka a takto sa začali správať aj niektorí „politici“, ktorí si odmietali nasadiť rúška a odmietajú aj do dnes. Šírenie nebezpečného názoru pokračuje aj teraz, no strach nad finančnou pokutou je našťastie omnoho väčší. Je to reakcia na opatrenie, ktoré malo prichádzať už dávno. Rozpačitý výkon ministra zdravotníctva tomu nepomohol a hlavný hygienik bol v tomto prípade len v úlohe nezávislého pozorovateľa.
Opatrenia na Slovensku už nejaké máme a budú aj prísnejšie. Prekonali sme psychologickú tisícku a stav v nemocniciach začína byť viac než zložitý. Nemocnice majú problémy, no riešenia neprichádzali. Nie také, ktoré by neohrozili iných pacientov, pretože už teraz dochádza k odkladaniu operačných zákrokov. K tomu pribúdajú infikovaní lekári, či sestry a niektoré nemocnice môžu mať aj nedostatok lekárov.
Pribúdajúci počet pozitívnych prípadov ochorenia COVID- 19 a problémy v nemocniciach značia problém, ktorého riešenie ešte nemáme. To, že iní musia čakať nie je riešenie a tento stav na Slovensku nemal byť. Mali sme mu akokoľvek predchádzať. Akokoľvek, to je akýmikoľvek opatreniami, ktoré by zmiernili šírenie koronavírusu a nezaťažovali tak slovenské zdravotníctvo. Druhú vlnu sme podcenili.
Zdravotníci začínajú hovoriť o únave, no aj napriek tomu pracujú a starajú sa o ľudí v rámci všetkých svojich možností. Okrem toho ešte stále nemajú práve zdravotníci vyplatené odmeny, ktoré im boli sľúbené ešte v prvej vlne koronavírusu. Ministerstvo hovorí o tom, že tieto peniaze vyplatené budú, ale trvá to. Všeobecne akosi trvá všetko, čo treba urobiť rýchlo, akoby sme mali na všetko čas.
Ten je veľmi vzácny a už sme ho viac než dosť premrhali, cez letné mesiace, kedy sme sa tešili z lepších čísel. Dnes, keď už vieme proti čomu stojíme a vieme ako sa účinne brániť to napriek všetkému nie vždy robíme, nerobíme logické veci. Nemáme opatrnosť a tak sa koronavírus dostal mimo kontrolu.
Musíme prijímať opatrenia rýchlejšie, pretože sme teraz za koronavírusom veľmi pozadu. Ak chceme vyriešiť tieto problémy, musíme začať viac pracovať a nie len diskutovať a meniť rozhodnutia o opatreniach, ktoré musia byť funkčné, aby sa podarilo situáciu s koronavírusom zvládať. Nemocnice majú problém, Slovensko má s koronavírusom vďaka pomalému prístupu problém a ľudia musia byť neuveriteľne zodpovední, aby sa tieto problémy začali riešiť. Je to jednoduché a netreba sa správať rizikovo. Stačí dodržiavať opatrenia a nezabúdať nosiť rúško, ktoré je riešením tejto situácie. Rúško, odstup, dezinfekcia. Tri jednoduché a účinné kroky, ktoré pomôžu, aby sa situácia na Slovensku zlepšila.
Čítajte aj:
Núdzový stav na Slovensku a chaotické prijímanie opatrení
foto ilustračné
Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku


