Dnes je 05.01.2021

Prísnejšie opatrenia máme, teraz sa musíme zamerať na ich dodržiavanie

Od začiatku nového roka máme na Slovensku o niečo prísnejšie opatrenia, než boli doteraz, až teraz sme dali na slová odborníkov.

Nový rok priniesol aj prísnejšie opatrenia, ktoré sme si získali svojou nezodpovednosťou a politickou neschopnosťou. Dali sme na slová odborníkov, ktorí takéto prísnejšie opatrenia navrhovali už dávnejšie. Po tom, čo sme videli ako sa situácia s koronavírusom na Slovensku nezlepšuje nastala zrejme politická panika a prísnejšie opatrenia prešli naprieč celou koalíciou.

Situácia na Slovensku nie je dobrá, nezvládli sme sa správať zodpovedne, obchádzali sme a ešte stále aj mnohí obchádzajú zásadné pravidlá, ktoré nám majú pomôcť. Tu práve nastáva otázka, ako sa ide zabezpečiť dodržiavanie opatrení? Na Slovensku máme vraj aj ministra vnútra, ktorý sa sporadicky objaví a potom zmizne. Ten sa k zásadnejšej kontrole dodržiavania opatrení ešte nevyjadril a nikto nevie, či vôbec niečo také bude.

Ak nebude, tak sa situácia nebude lepšiť tak, ako by sme chceli a ako by sa mohla. Aj napriek tomu, že informácia o nových opatreniach prebehla okamžite vo všetkých médiách, mnohí sa urobili „hlúpi“ a pri zistení porušovania nariadení povedali, že o tom nevedia. Neznalosť v tomto prípade neospravedlňuje. Rovnako bol veľmi hlúpy aj argument, keď sa napriek zákazu pustili v jednom lyžiarskom stredisku vleky. Ľudia sa vraj potrebovali dolyžovať. Toto myslíme na Slovensku naozaj vážne?

Aj toto sú veci, ktoré by mali podnietiť k tomu, aby boli kontroly prísnejšie a vo väčšom rozsahu. Mnohí zrejme stále nechápu čo sa deje a takéto „dolyžovanie sa“ malo byť odmenené. Rovnako ľudia nepochopili zákaz vychádzania a pod zámienkou chodenia do prírody, ktoré má v rámci okresu výnimku sa schádzajú vo väčších počtoch. Znižovanie mobility je základom, ktorý sme chceli dosiahnuť, mnohí, čo nedokážu doma vydržať to zrejme nechápu.

Nezastaví ich ani denná štatistika o ktorej hovoria v spravodajstve všetky médiá. Preto by sa polícia a armáda mala zamerať na to, ako sa pravidlá na Slovensku dodržiavajú, pretože miestami až vôbec. Zároveň by sa malo myslieť na to, čo sa ide robiť s hranicami, pretože to je tiež prísun nových prípadov a pri prvej vlne sme videli koľko prípadov sa odchytilo v karanténe, ktorá bola povinná.

Musíme zvládnuť to, aby sme sa nebáli v tejto situácii dôslednejšie pozerať na dodržiavanie nariadení a to aj za cenu, že to nebude politicky populárne riešenie. Tie sa v tejto situácii nedajú robiť a dnes by táto situácia nemala mať kompromis. Možno to pripomína návrat do rokov, ktoré už na Slovensku nechceme, ale situácia si to vyžaduje. Našu mieru slobody si ovplyvňujeme sami a ak nám bola lyžovačka viac, tak potom asi musíme nad sebou rozmýšľať.

Dodržiavanie opatrení je nutnosť, ktorú nezvládame. Denne vidíme množstvo prípadov, ktoré sa obchádzajú, nenosia sa rúška na verejnosti a ľudia sa napriek všetkému stretávajú. Zrejme treba tieto prísnejšie pravidlá k ľuďom komunikovať častejšie, aby nezabudli, čo teraz všetci musíme robiť, aby sme si neohrozovali zdravotníctvo, zdravotnícky personál a aby sa situácia na Slovensku zlepšovala.

Čítajte aj:

Nový rok 2021, aby bolo lepšie, ovplyvniť to vieme sami

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
05. 01. 2021


comments powered by Disqus