Na Slovensku sa hovorí o štátnej pomoci, dokonca sa pre túto štátnu pomoc divoko menil rozpočet a zvýšil verejný dlh. To preto, aby sa mohlo ľuďom pomáhať. Aspoň tak hovoril predkladateľ zmeny rozpočtu Matovič pred poslancami parlamentu pri jednom z jeho zvláštnych vystúpení, ktoré mali veľmi minimálny obsah, ale časovo boli typické pre expremiéra a nechceného ministra financií.
Napriek tomu táto štátna pomoc je pre mnohé firmy a podnikateľov fikcia. Nehovoriac o tom, že štátnu pomoc chcú poskytovať teraz, keď mnohí podnikatelia zrušili živnosť, museli zrušiť svoje prevádzky a všeobecne skončiť s podnikaním. Tá pomoc je myslená zrejme tak, že sa jej možno dočkajú tí vytrvalci, ktorí si siahli na svoje úspory a ešte stále dokážu mierne fungovať.
Na Slovensku sa prijímali rôzne opatrenia a obmedzenia, ktoré boli v tom čase veľmi nutné, podnikatelia museli mať svoje prevádzky obmedzené. Odškodňovací zákon, toto bola prvá verzia prvej pomoci pre podnikateľov, ktorú v situácii v akej bolo Slovensko prinášal minister hospodárstva Richard Sulík. Odškodňovací zákon od Sulíka neraz neprešiel cez Matovičovcov a tak podnikatelia pozerali a čakali kým skončí egotrip vtedajšieho premiéra.
Ten ešte stále pokračuje, len na inej funkcii. Po niekoľkých neúspešných pokusoch Richarda Sulíka prevzalo odškodňovací zákon ministerstvo financií, už s vedením expremiéra. Sulík tomu nenamietal a všetci si mysleli, že v rukách ministra financií sa veci pohnú. Nepohli sa, zistilo sa, že na Slovensku nemáme financie na náklady spojené so situáciou do ktorej nás dostali politici, ktorí teraz chcú veľmi pomáhať.
Zákon ešte stále neexistuje a ak áno, tak nikto nevie aký presne bude. Je to také isté ako keď Matovič pred mesiacom povedal, že do dvoch týždňov predstaví daňovú reformu. Nebol čas, musel sa hádať s SaS. Medzitým podnikatelia stále čakajú a miestami aj krachujú, pretože aj keď sa opatrenia uvoľnili, je jasné, že to nie je to isté. Zákon o odškodňovaní je niekde na ministerstve financií.
Množstvo ľudí sa pre takúto nečinnosť dostalo do sociálneho systému ako nezamestnaní, teda štát budú stáť viac peňazí ako keby im rýchlo pomohol. Kto rýchlo dáva, ten dvakrát dáva, nie na Slovensku, takto sa volá článok, kde som už pred niekoľkými mesiacmi písal o tom aká je dôležitá pomoc pre podnikateľov ktorá je rýchla. Možno aj za cenu toho, že bude rozdávaná plošnejšie. Na Slovensku to takto nie je.
Mnohí ešte stále fungujú a pracujú aby dokázali za niekoľko rokov splatiť dlhy, ktoré im vznikli z tejto situácie. Mnohí už nepracujú, aj keď im v minulosti podnikanie fungovalo veľmi dobre. Slovensko nemá odškodňovací zákon, neodškodňuje naplno podnikateľov a firmy a napriek tomu má dlh, ktorý sa ešte navýšil zmenou rozpočtu. Všetko v zámienke pomoci ľuďom. Neinvestovalo sa dobre, kedy budú mať podnikatelia pomoc od štátu?
Čítajte aj:
Slovensko sa zadlžuje, hádky pokračujú a o pomoci od štátu sa nedá hovoriť
foto ilustračné
Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

